Steroid Yara İyileşmesi

Steroid Satış Destek Hattı


Steroid Kür Reklam

Kortikosteroidler vücutta böbrek üstü bezlerinden salgılanan bir hormon olan korzitole benzer steroid yapıda ilaçlar olmaktadır. Çok sayıda tipi geliştirilmiştir. İlk geliştirilen ve halk arasında ismi çok fazla duyulan kortizonlar arasında yer almaktadır. Kortikosteroidler bazı ciddi hastalıklarda hayat kurtarıcı ve bu hastalıkların tedavisinde vazgeçilmez olmaktadır. Fakat kortikosteroid tedavisinin çok fazla sayıda yan etki riski bulunmaktadır. Bu riskler ve bunlara karşı alınabilecek önlemlerden sadece bir tanesi kortikosteroidlerin sabah erken saatlerinde alınması vücuttaki hormon dengesinin bozulmaması açısından önem taşımaktadır. Kortikosteroid dozunu azaltarak kesmek vücudun hormon dengesini sağlamak için faydalı olmaktadır. bu yüzden kortikosteroid kullananlarda tedaviler anlık olarak kesilmemesi gerekmektedir. Kortikosteroid tedavisi kesildikten sonra böbreküstü bezleri baskılanması aylarca devam etmektedir.

Bu dönemde stres durumlarında böbrek üstü yetmezlikleri belirtileri olan iştahsızlık, bulantı, zayıflık, yorgunluk ve nadiren görülen tansiyon düşüklüğü ve şok gibi durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlarda kanda sabah kortizol seviyesi ölçülmeli ve bir endokrinoloji uzmanlarından görüşler alınabilmektedir. Genel anestezi ile ameliyat gibi stresli durumlarda dışarıdan kortikosteroid desteği yapılması da faydalı olabilmektedir. Mide barsak sistemi üzerinde etkileri bulunan kortikosteroid mide ülseri ve ülserin kanama ve delinme riskini arttırmaktadır. Mide üzerinde yan etkisini azaltmak için yemekle beraber alınması gerekmektedir. Aynı zamanda beraberinde antiasit ve mide koruyucu ilaçlarda önerilmektedir. Aspirin, ağrı kesici, sigara ve alkol kullananlarda ve eskiden ülseri olanlarda risk daha fazla artmaktadır.

Kortikostreoidin sindirim sistemi üzerindeki diğer yan etkiler ve riskleri bulantı, kusma, reflü, yemek borusunda mantar enfeksiyonu, karaciğerde yağlanma ve kan yağları yüksek olan kişilerde pankreas iltihabı da oluşabilmektedir. Kas iskelet sistemi üzerine etkileri kortikastiroid tedavisi sırasında gerekli olan önlemler alınmazsa hastaların yaklaşık yarısında kemik erimesi görülmektedir. Kemik erimesi seneler içerisinde bulgu verebilmektedir. Ancak en belirgin kaybı tedavinin ilk 6 ve 12 ayında gelişmektedir. En büyük risk, tedavi fiziksel aktivitede bulunmayan yaşlılarda ve menopoz sonrası kadınlarda sıklıkla görülmektedir. Kemik erimesini azaltmak için sigara bırakılmalıdır. Aynı zamanda alkol ve kafein kısıtlanmalıdır. Kemik yapımını uyarmasından dolayı sıklıkla egzersiz yapılmalıdır. Hareketsiz yaşam tarzından kaçınılmalıdır.

Yara deride veya bir başka organda doku bütünlüğünün bozulması anlamına gelmektedir. Yara iyileşmesi organizmalarının herhangi bir yerinde oluşmuş doku bütünlüğün bozulmasına karşı homeostazisisi yeniden oluşturmak için topyekün verdiği karmaşık cevaplar arasında yer almaktadır. Bu süreç rejenerasyon veya skar oluşumuyla sonlanmaktadır. Akut yaralar 3 ve 4 hafta içerisinde oluşmuş olan yorumlar arasında yer almaktadır. Bunlar yanıklar ya da donuklar, sıyrıklar, insizyon bölgeleri olmaktadır. Kronik yaralar ise 4 ve 6 hafta sonrasında da devam ediyorsa kronik halini almıştır. Bunlar bacak ülserleri, bası ülserleri, diabetik yaralar be kanser nedenli yaralar olmaktadır. yara iyileşmeleri ise trombositlerden oluşmaktadır.

Bunlardan salınan growth faktörler makrofaj ve nötrofiller için kemotaktik etkilidir. Makrofaj ve nötrofiller netrotik doku ve bakterilerin yaradan uzaklaşması için çalışmaktadır. Yara iyileşmesi ekibinin orkestrasının şefi makrofajlar olmaktadır. 3. Gün ise makrofajlardan salgılanan growth faktöreler aynı zamanda anjiogenezis ve yeni kapiller oluşumunu sitimüle etmektedir.  Fibroblastlar kollagen üreterek ekstrasellüler matrikse salar bu durum ise yara gerilimini sağlamaktadır. Remodeling yaralanmadan 2 ve 3 hafta sonrasında başlamakta ve bir sene kadar devam etmektedir. Stereoid yara iyileşmesi süreçlerinde kişiler daha hızlı iyileşebilmekte ve yaranın iyileşme süreçlerini hızlandırmaktadır. Bu sayede normalden daha hızlı seviyelerde kişiler kolay bir halde sıkıntılı ve acı veren yaralarını atlatabilmektedir.

Steroid Kür Reklam
Steroid Sp
Takip Et

Steroid Sp

Steroid Sp at Steroid Sp
Steroid kullanımı her geçen gün artış gösterirken steroidler hakkında bilgi veren kaynaklara ihtiyaç da hızlı bir biçimde yükseliyor. Bu doğrultuda sitemiz steroidlerin bilinçsiz bir biçimde kullanımı sonrasında ortaya çıkabilecek olan sorunları çok iyi bildiği için elinden geldiğince sporculara en iyi şekilde steroid kullanımı hakkında bilgi vermeyi amaçlıyor.
Steroid Sp
Takip Et


Steroid Satış Destek Hattı

0 Yorumlar

Yorum Yazın

İşaretli * alanlar zorunludur.