Steroid Yapılı Hormonlar Nelerdir?

Steroid Satış Destek Hattı


Steroid Kür Reklam

Steroid hormonları sıradan bir steroid gibi davranır ve Steroid Yapılı Hormonlar da bu konuda ikiye ayrılır. Cinsellik steroidleri ve kartikosteroidler olarak 2’ye ayrılan bu hormonlar arasında da ayrı beş gurup bulunuyor. Bağışıklık görevlerine, kontrol mekanizmasına, vücudun tuz ve su dengesine ve cinsel özelliklerine gelişimine yardımcı olan bu hormonlar ayrıca doğal olarak ortaya çıkar ve yaralanma gibi vakalarda kişiye dayanma gücü sağlar. Doğal steroidli hormonlar adrenal bezlerdeki kolesterolden beslenmektedir. Ayrıca yağda çözülebilir özelliği vardır. Genel olarak kanda karışan bu madde, karaciğerdeki dönüşümüyle birlikte katabolizma oluşturmaktadır.

Steroid Yapılı Hormonlar araştırıldığında bazı maddeler ile moleküler anlamda şekil benzerliği oluşturmaktadır. Sentetik steroidler olarak adlandırılan bu maddeler doğal steroidlerden daha güçlü ya da zayıf olabilir. Sentetik steroidlere örnek verecek olursak; D vitaminleri, androjen, progestinler, östrojenler ve mineralokortikoid olarak sıralanabilir. Steroidli hormonlar kan yoluyla proteinlere bağlanarak vücutta tanışır. Ayrıca serum proteinlerinin onları bağlamasıyla birlikte suda bulunan hormonların çözünürlüğü de artmış olur. Aynı şekilde cinsel hormon bağlayıcı olan globülin üzerinde de etkisi bulunur. Bu hormonların aktif hale gelebilmesi için steroid hormonları kendini çözünen proteinlerden kurtarır ya da hücre zarını pasif olarak geçer.

Steroidli hormonların, hücrelerin lipid katmanının geçtiğinde ya da çıkması durumunda her iki faktörü de engelleyen yapıları bulunur. Ayrıca tamamı kolesterolden üretilen bu hormonların her iki tarafında karbon omurgaları bulunur. Bu hormonlar zarar gördüğünde diğer fonksiyonel gruplar zarın iç kısmına girer ve burada enerji bariyerleriyle karşılaşır. Steroid Yapılı Hormonlar ayrıca hedef hücrelerini etkileyen bir mekanizmaya sahiptir ve genomik etkilerle hücreleri hedefleyebilmektedir. Genomik yolların yanı sıra genomik olmayan yollarla da hücreleri etkileyen steroidli hormonlar ile ilgili açıklamalarını yapmakta fayda var.

Genomik yollarda hormonlar ilk olarak hücre zarından geçer ve birçoğu da yağda çözünebilir. Enzimler değişikliği uğrayabilir veya uğramayabilir bu yüzden steroidler hormon reseptörüne bağlanır. Daha sonra ise DNA bağlama birimi oluşturmak üzere birleşirler. Çekirdeğe girmesinin ardından da DNA sekanslarına bağlanarak hedef genler üzerinde etkisini başlatır. Genomik olmayan yıllarda ise herhangi bir mekanizma içeriğinden geçen farklı yollar bulunmaktadır. Steroid Yapılı Hormonlar incelendiğinde bu gibi durumların ortaya çıktığını ve çok farklı yollarla hücreleri etkilediklerini söyleyebiliriz.

Kandaki normal düzeyleri 10-10 ve 10-8 değerinde olan Steroid Yapılı Hormonlar iyi karakterize edilmiş proteinleri taşır. Spesifik olmayan bir şekilde ve sınırsız olarak tabir edilen oranlarda hormonları bağlayan bu yapılar ayrıca diğer hormonların dengesiz ve aşırı salınımını önlemektedir. Lipofilik oldukları için plazma zarlarından kolayca tüm hücrelere geçebilen bu hormonlar mekanizmaları gereği normal hücreler için çok önemlidir. Hidrofob proteinlere hücre içerisinde bağlanan bu hormonlar hücrelerin stoplazmalarındaki protein aracılığı ile sağlanabilmektedir.

Steroid hormonlarının türevleri, hedef hücrelerde biyolojik yanıtları vermek için metaboliz edilmemektedir fakat androgenlerin etkili bir şekilde görevlerini yerine getirmeleri adına farklı hedef hücreleri kendilerine belirlerler. Vücutta çok önemli işlevleri olan bu hormonların çekirdeğe girme süreçleri de incelenmelidir. Çekirdeğe girmeden önce bir aktivasyona uğrayan hormonlar, hücrelerin fizikokimyasal yapılarında bir değişikliğe neden olmaz. Ayrıca bu hormonlar kromatindeki histon olmayan proteinlere çok daha fazla bağlanır.

Steroid Kür Reklam

Steroid hormonlar tüm bu özellik ve işlevleri nedeniyle vücutta çok önemli bir yere sahiptir. Ayrıca hücreye alınış ve metabolizma özellikleri sayesinde de dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Steroid alan tüketiciler de belirli oranlarda dozajı aşmadan kullanıma devam etmek için uzmanların tavsiyelerinden yararlanmalıdır.

Steroid Sp
Takip Et

Steroid Sp

Steroid Sp at Steroid Sp
Steroid kullanımı her geçen gün artış gösterirken steroidler hakkında bilgi veren kaynaklara ihtiyaç da hızlı bir biçimde yükseliyor. Bu doğrultuda sitemiz steroidlerin bilinçsiz bir biçimde kullanımı sonrasında ortaya çıkabilecek olan sorunları çok iyi bildiği için elinden geldiğince sporculara en iyi şekilde steroid kullanımı hakkında bilgi vermeyi amaçlıyor.
Steroid Sp
Takip Et


Steroid Satış Destek Hattı

0 Yorumlar

Yorum Yazın

İşaretli * alanlar zorunludur.