Steroid Osteoporozu

Steroid Satış Destek Hattı


Steroid Kür Reklam

Osteoporoz kelime anlamı olarak gözenekli kemik anlamına gelmektedir. Gözenekleri artmış bir kemik dokusu daha zayıf ve kırılgan hale gelmektedir. Hatta ileri seviyelerde eğilme, elektrik süpürgesi gibi yük kaldırma ve hatta öksürme gibi bir nedenle dahi kırılmalar oluşabilmektedir. osteoporozun en sık görülen sonucu ise kırıklar olmaktadır. Bu kırıklar ise en çok omurgada oluşurken kalçada ve bileklerde de oluşmaktadır. En sık kadınlarda görülen bu hastalık gibi algılansa dahi erkeklerde görülebilmektedir. Belirtileri ise kemik kaybının başladığı erken dönemlerde herhangi bir belirti algılanmamaktadır. Fakat kemik kaybı bir süre sonra arttığında bazı belirtileri göstermeye başlamaktadır. Bunlar ise sırt ağrıları özellikle omurlarda kırık oluşumu varsa çok fazla şiddetli olmaktadır.

Boyda kısalma ve kambur duruş halinin gelişmesi gibi durumlar oluşturan rahatsızlık aynı zamanda omurlarda, el bileklerinde, kalçalarda ve diğer kemiklerde oluşan kırıklar oluşmaktadır. Bu tür sorunlar kemiklerin sağlamlığı şekilleri yoğunluklarına bağlı olmaktadır. kemik yoğunluğunu içerdiği kalsiyum, fosfor ve diğer minerallerin miktarı belirlemektedir. Bu minerallerin olması gerekenden az miktarda olması halinde kemik gücünü kaybederek normal kemik görünümü olan bal peteği osteoporoz kemiğin gözenekli yapısını almaya başlamaktadır. Bu hastalığın neden oluştuğu konusu tam olarak aydınlanmış olmasa dahi kemiğin yapım ve yıkım süreçlerindeki dengenin yıkım lehine değişmesi ile bağlantılı olarak gelişmekte olduğu kesin olmaktadır. Kemik dokusu sürekli olarak üretilmekte ve bir taraftan tıkılmaktadır.

Genç yaşlarda kemik yapım süreci ve yıkım sürecinden daha hızlı çalışmakta ve kemik dokusunun miktarı da sürekli olarak artmaktadır. 30 yaşların ortalarına doğru kemik dokusunun miktarı giderek en üst düzeylere çıkmaktadır. Bu yaştan itibaren kemik dokusunun yıkılma hızı yapım hızına geçmeye başlamaktadır. O nedenlerden dolayı kemik dokusu giderek azalmaya başlar. Aynı zamanda yıkılma hızı yapım hızını geçmeye başlar. Bu yüzden bu yaşlardan sonra kemik dokusu giderek azalmaya başlar ve kemik dokusunda bulunan azalmalar kadınlar ve erkekler için geçerliliğini korumaktadır. Kadınlarda menopoz ile beraberinde düşen östrojen aşamaları ile birlikte kemik dokusunda ki kayıp hızlanmaya başlamaktadır. Menopoz sonrasında kemik dokusundaki azalmayı attıran birçok faktör östrojen seviyeleri azalmaktadır.

Kemiklerin sağlıklı olması için hayat boyunca üç faktör kemik sağlığını etkilemektedir. Bu faktörler ise düzenli egzersiz, yeterli kalsiyum, yeterli miktarda D vitamini olmaktadır. Risk faktörleri  ise osteoporoza bağlı kırıklar genel olarak kadınlarda erkeklere göre daha fazla olmaktadır.  Bunun nedeni ise kadınlarda oluşan en fazla kemik yoğunluğunun daha düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda erkeklere oranla daha fazla uzun ömürlü olmalarından kaynaklanmaktadır. Ayrıca menopozda oluşan ani östrojen seviyesi azalması kemik kaybını arttırmaktadır. Narin yapılı kadınlarda özellikle östropoz riski daha fazla olmaktadır. Testosteron seviyesi düşük olan erkeklerde osteoporoz riski daha fazla olmaktadır. Erkeklerde osteoporoz riski özellikle 75 yaşlarından sonra artmaktadır. Yaş beraberinde osteoporoz riski de artış göstermektedir.

Steroid osteoporozu iflamutuar artritler ya da diğer sağlık problemleri nedenlerinden dolayı üç aydan fazla süreli steroid kullanımı kemik yoğunluğunda azalmaya bu da zamanla osteoporoz gelişmesine neden olmaktadır. Amerikan romatizma cemiyeti steroid kullanan herkesin günlük en az 1200 veya 1500 mg kalsiyum ya da 800 ve 100 IU D vitamini kullanmayı önermektedir. Hekimler kanda vitamin D düzeyini belirleyebilmektedir. D vitamini almadan sadece kalsiyum almak fayda göstermemektedir. Mutlaka beraber kullanılması gerekmektedir. Kemik dansitesi osteopenik seviyede olup uzun süreli steroid kullanacak olan hastaların da günlük kalsiyum ve D vitamini takviyesinin yanı sıra bifosfonat gurubu osteoporoz ilaçlarının kullanılması önerilmektedir.

Steroid Kür Reklam
Steroid Sp
Takip Et

Steroid Sp

Steroid Sp at Steroid Sp
Steroid kullanımı her geçen gün artış gösterirken steroidler hakkında bilgi veren kaynaklara ihtiyaç da hızlı bir biçimde yükseliyor. Bu doğrultuda sitemiz steroidlerin bilinçsiz bir biçimde kullanımı sonrasında ortaya çıkabilecek olan sorunları çok iyi bildiği için elinden geldiğince sporculara en iyi şekilde steroid kullanımı hakkında bilgi vermeyi amaçlıyor.
Steroid Sp
Takip Et


Steroid Satış Destek Hattı

0 Yorumlar

Yorum Yazın

İşaretli * alanlar zorunludur.